Kansanedustaja Matti Semi on huolissan maaseudun joukkoliikenteen tilanteesta. Joukkoliikennemäärärahoja on jatkuvasti leikattu, mikä hankaloittaa myös Suomen tavoitetta liikenteen hiilidioksidipäästöjen vähentämisestä vuoteen 2030 mennessä.
– Oma auto on jo pitkään ollut lähes pakollista maaseudulla ja tätä kehitystä vastaan on kehitettävä uusia malleja toimia, esimerkiksi erilaisia kyydin jakamismalleja. Maaseudulla digitalisaatio voi tuoda uusia ratkaisuja esimerkiksi tilaus- ja kutsuliikenteeseen. Maaseudun liikenteen turvaamiseksi tarvitsemmekin ennen kaikkea enemmän uusia, ennakkoluulottomia avauksia.
Bussilinjojen lakkautukset ovat koetelleet pahasti esimerkiksi Itä-Suomea, jonka väestö ikääntyy kovaa vauhtia. Toimiva joukkoliikenne on tärkeää ikääntyneiden liikkumiselle, mutta se on tärkeää myös tavoitteelle saada nuoret pysymään alueella.
– Jos opiskelu- ja työpaikkoihin ei pääse helposti, on muuttaminen ainoa vaihtoehto. Myös lapsiperheet haluaisivat nykyistä enemmän asua maaseudulla, mutta huonot liikenneyhteydet vievät alueilta vetovoimaa.
Lisäksi ratojen sähköistämistä on hyvä jatkaa myös harvaanasutulla alueella, sillä se nopeuttaa ja parantaa junaliikenteen laatua sekä kilpailukykyä.
Matti Semi jätti maaseudun joukkoliikenteen turvaamisesta ja kehittämisestä sekä Itä-Suomen raideliikenteen sähköistämisen edistämisestä hallitukselle kirjallisen kysymyksen.
Lisätietoja: Matti Semi, matti.semi@eduskunta.fi, 050 513 0688